top of page
Grup terapisi

Grup Terapisi

  • Grup terapisi, ötekilerin varlığında bireyselliğin ortaya koyulduğu bir süreçtir. Bireysel terapiden farklı olarak daha fazla kişi tarafından paylaşılan ve deneyimlenen ortak bir süreç vardır.

  • Grupta, terapistin yanı sıra diğer grup üyeleriyle kurulan ilişkiler de sürecin parçasıdır. Gruptaki bireyler diğer üyelerle ilişki kurarken günlük hayattaki ilişki kurma biçimlerini gruba taşırlar ve bu da ilişkilenme biçimlerinin daha yakından incelenmesine olanak sağlar. Bu inceleme sürecinde diğer grup üyeleriyle etkileşim halinde olunması ve geri bildirim alma imkanı olması bireylerin iç gözlem yapmasına ve kendi biricik deneyimlerini keşfetmesine olanak sağlar. 

 

"Terapi gruplarında kişiler verme yoluyla alırlar...

Destek, güven, öneri ve anlayış sunarlar ve biri diğerinin benzer sorunlarını paylaşır."

                                                                                   Irvin Yalom

  • Gruplar danışanların ihtiyaçlarına göre farklı tema ve çerçevelerde oluşturulabilir. Grup ortamı, birden fazla kişi tarafından yaşantılanan ortak deneyimlerin paylaşılabildiği ve bu sayede aynı deneyimlerin farklı açılardan görülebildiği bir alan sunar. Örneğin kaygı sorunu yaşayan bireylere destek vermeyi amaçlayan ortak temalı gruplar oluşturulabilirken, belli bir tema gözetmeksizin deneyim paylaşımını teşvik eden yaşantı grupları yapılması da mümkündür. 

  • Grup terapisi kendini keşfetmek, hayatına yakından bakmak isteyen ve grup içerisinde gerçekleşmesi mümkün bir değişim ve dönüşüm arayışındaki bütün bireyler için uygundur.

Açılması planlanan gruplardan haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurun, en kısa zamanda sizinle iletişime geçelim. 

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

bottom of page