top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Bu metinle Fonte Psikoloji bünyesinde sunduğumuz bireysel psikoterapi hizmetinin içeriğine ve işleyişine dair zihninizde oluşabilecek bazı soruları cevaplandırabilmeyi umuyoruz. Kendi sürecinize başlamadan önce incelemenizi önerdiğimiz bu metnin süreciniz boyunca da size rehberlik etmesini umuyoruz. Aşağıda genel hatlarıyla açıklanan konulara dair sorularınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlk Görüşme

İlk görüşme seansı bir değerlendirme görüşmesi şeklindedir. Danışanı terapiye getiren nedenler, danışanın hedefleri, çalışmanın yapısına dair bilgilendirme vs. gibi konuları kapsar. Bu görüşme sonunda terapist ve danışanın birlikte çalışmaya karar vermesi durumunda görüşme sıklığı ve ücret gibi konuların karara bağlanmasıyla birlikte terapi süreci başlamış olur. İhtiyaç olması durumunda değerlendirme görüşmesi bir seanstan fazla sürebilir. 

Çalışmanın Uzunluğu

 

Çalışmanın ne kadar süreceği bireyin kişilik özelliklerine, getirdiği meselenin doğasına, bunun altında yatan nedenlere ve kişinin beklentisine göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin ne kadar derinlikli bir çalışma yapmak istediği ve kendisini buna hazır hissedip hissetmediği de çalışmanın doğasını etkileyecek önemli faktörlerden biridir. Getirilen sorunların yanı sıra terapistlerimizin sorunlara yaklaşım biçimleri ve çalışma yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. En temelde her bireyin kendi süreci biricik olduğundan çalışma süreleri bireyler için farklılık göstermektedir.

Seans Süresi ve Sıklığı

 

Her seans 45 dakika sürer. Seanslar zamanında başlar ve zamanında bitirilir. Geç kalınması halinde seans önceden planlanan bitiş saatinde bitirilir. Verimli bir çalışma sağlanabilmesi için haftada bir sıklıkla seans yapılmaktadır. Farklı düzenleme gerektiren durumlarda ihtiyaca göre seans sıklığında değişiklik yapılması da mümkün olabilir. 

 

Seans Planlaması, İptal ve Değişiklikler

 

Seanslar terapist ve danışanın uygun olduğu ortak zamanlar göz önünde bulundurularak planlanır. Belirlenen seans saatinden 72 saat öncesine kadar seansı iptal etme ve değişiklik yapma talebinde bulunabilirsiniz. Danışanlar habersiz gelmedikleri ve 72 saatten kısa süre içinde iptal ettikleri seansın ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu durum yalnızca iptal edilen seans için aynı hafta içinde başka bir zamana telafi seansı ayarlanabilmesi halinde geçerli olmayacaktır. Bu telafi seansı yalnızca terapistin programında boşluk olması durumunda mümkün olur.

 

Sürecin Sonlandırılması

 

Terapist ve danışan her zaman terapi sürecini sonlandırma özgürlüğüne sahiptir. Ancak sürecin uygun bir şekilde sonlandırılması da çalışmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle terapi sürecinizi sonlandırmayı düşünmeye başladığınızda bunu terapistinizle paylaşmanızı öneririz. Bu sayede bu karar üzerine konuşmak ve terapistinizle birlikte sonlandırma kararı alındığı taktirde süreç içerisinde çalışılan konulara uygun bir kapanış yapmak mümkün olacaktır.

bottom of page